diabet

شیوع دیابت بارداری درنیمه ی دوم بارداری معمولاً بالا می رود و معمولاً با بدنیا آمدن نوزاد برطرف می شود.

به گزارش اترک به نقل از موتوصیه های تغذیه ای برای دیابت بارداریتوصیه های تغذیه ای برای دیابت بارداری ابتلا به دیابت درطی دوره ی بارداری به دیابت بارداری معروف است . دیابت بارداری در 7 درصد از تمام حاملگی ها اتفاق می افتد.

شیوع دیابت بارداری درنیمه ی دوم بارداری معمولاً بالا می رود و معمولاً با بدنیا آمدن نوزاد برطرف می شود. اگر دیابت بارداری درمان نشود عوارضی را بوجود خواهد آورد.قدم اول در درمان دیابت بارداری تغییر روش تغذیه ای و کمک به کنترل قندخون  درمحدوده ی نرمال از طریق رعایت رژیم غذایی سالم است. اکثر زنان باردار با کنترل  صحیح و خوب قند خون نوزاد سالم وبدون هیچگونه عارضه ای را بدنیا می آورند. یکی از روشهای تنظیم مقدار قند خون درمحدوده ی نرمال، نظارت بر مقدار مصرف کربوهیدرات در رژیم غذایی است. کربوهیدرات ها بعد از هضم بصورت قند در  خون(گلوکز) ظاهر می شوند. وجود گلوکز یا قند خون برای تولید انرژی دربدن ضروری است و از سوی دیگر جنین از بدن مادر برای تغذیه و رشد این مولکول حیاتی را دریافت می کند، بهمین علت حفظ مقدار قندخون در محدوده ی طبیعی بسیار مهم است.  

کربوهیدراتهای موجود در غذاها

کربوهیدراتها درغذاها ی زیر وجود دارند:· 

 شیر و ماست· 

میوه جات و آبمیوه ها·

برنج، غلات، حبوبات و ماکارونی ها (پاستاها)·

نان ، کلوچه، بیسکویت ، انواع رول ها و نانهای ساندویچی·

انواع لوبیای خشک، لپه ، نخود، عدس· 

سیب زمینی ، ذرت، سیب زمینی شیرین، نخود فرنگی، کدوی زمستانی شیرینی ها ودسرها ، نوشیدنیهای معمولی و گاز دار و آبنبات ها حاوی مقادیر بسیار زیادی قند هستند.

کربوهیدرات موجود در غذاها با واحد گرم اندازه گیری می شود . شما می توانید با مطالعه ی  برچسب روی غذاها از مقادیر قند موجود در آن مطلع شود وبا آموختن  لیست جایگزین می توانید کربوهیدرات موجود در هر وعده ی سروینگ خود را محاسبه و کنترل کنید.

 مقدار توصیه شده ی روزانه

بسیار مهم است که برای ارزیابی رژیم غذایی خود به یک کارشناس یا دکتر تغذیه مراجعه  کنید. متخصص تغذیه با محاسبه ی مقدار کربوهیدارت مورد نیاز شما در  غذاها و میان وعده ها به شما آموزش می دهد که چگونه مقدار کربوهیدراتها ی موجود  در هر غذا را شمارش کنید. با رعایت توصیه های تغذیه ای شما می توانید به کنترل  مقدار قند خون خود بپردازید. غذای روزانه ی خود را بین 3 وعده ی اصلی ودو تا 3 میان وعده تقسیم کنید چنانچه دریک وعده مقدار زیادی غذا بخورید مقدار قند خون شما به میزان زیادی بالا خواهد رفت از سوی دیگر نباید هیچیک از وعده های غذایی یا میان وعده های خود را فراموش کنید. در هنگام بارداری ، نیازهای تغذیه ای شما بالا می رود  و از سوی دیگر جنین نیز به تغذیه ی متعادلی نیاز دارد.

 نشاسته

غذاهای نشاسته ای درنهایت به گلوکز تبدیل می شوند بنابراین نباید در خوردن  آنها زیاده روی نمود اما نشاسته باید درهر وعده ی غذایی شما وجود داشته باشد اندازه ی قابل قبول مصرف نشاسته یک فنجان درهر وعده ی غذایی یا دو برش نان است.

شیر

شیر غذایی سالم است و منبع مهمی از کلسیم محسوب می شود. شیر فرم مایعی از کربوهیدرات  می باشد ونوشیدن مقدار زیاد آن در یک وعده سبب افزایش مقدار قندخون می شود بنابراین هر بار تنها یک فنجان شیر میل کنید.

میوه جات

میوه ها غذاهای سالمی هستند اما سرشار از قندهای طبیعی می باشند شما  باید یک تا 3 وعده میوه در یک  روز مصرف کنید اما تنها در یک وعده یک میوه  بخورید. یک وعده میوه عبارتست از: یک قطعه ی کوچک از یک میوه یا نیمی  از یک قطعه ی بزرگ یا حدود یک دوم فنجان از مخلوط میوه ها. از میوه های کنسرو شده در شربت استفاده نکنید زیرا حاوی مقادیر زیادی قند می باشند.

صبحانه

کنترل قند خون درصبح بسیار مشکل است و این به دلیل تغییرات طبیعی درمقدار هورمونها است. خوردن غلات صبحانه ی تصفیه شده ، میوه جات و  حتی شیر در وعده ی صبحانه توسط زنان باردار قابل تحمل نیست. چنانچه قندخون  بعد از صبحانه ی شما بعد از خوردن این نوع غذاها بسیار زیاد بالا می رود  نباید از این غذاها در صبحانه استفاده کنید. غالباً صبحانه ی حاوی پروتئین ونشاسته بهتر قابل تحمل است.

از خوردن آبمیوه بپرهیزید

برای تهیه ی یک لیوان آب میوه شما از چندین میوه استفاده می کنید، بنابراین آبمیوه منبع تغلیظ شده ای از کربوهیدراتها  است و از آنجائیکه مایع است بنابراین می تواند سریعاً قندخون را افزایش دهد بنابراین از خوردن آبمیوه ها بپرهیزید مگر به میزان بسیار کم مثلاً  یک چهارم فنجان معمولی .

شدیداً از خورد ن شیرینی ودسر بپرهیزید 

کیک ها، بیسکویت ها و شیرینی ها حاوی مقادیر بسیار زیادی کربوهیدرات  می باشند این غذاها معمولاً دارای مقادیر زیادی چربی نیز هستند و از  نظر ارزش تغذیه ای نیز پایین هستند. علاوه براین از خوردن سوداها  ونوشیدنی های حاوی شکر نیز پرهیز کنید . از نوشیدنیها و غذاهای حاوی شکر افزوده یا عسل یا شربت ذرت بپرهیزید. از شیرین کننده های مصنوعی به جای شکر استفاده کنیدخوردن شیرین کننده های زیر در دوره ی بارداری مشکلی ایجاد نمی کند :

آسپارتام با نامهای تجاری Equal، NutraSweet،Natra Taste·       

آسه سولفام Kبا نام تجاری Sunett·       

سوکرالوز با نام تجاری  Splenda

درمورد مصرف محصولاتی که با نام بدون شکر عرضه می شوند دقت کنید

محصولاتی که حاوی شکرهای الکلی هستند معمولاً با نام بدون شکر یا sugar-freeعرضه می شوند اما این محصولات همچنان حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات هستند بروی بر چسب این محصولات بدقت به دنبال کربوهیدرات کل بگردید. شکرهای الکلی دارای اثر laxative(ملین ) هستند یا سبب ایجاد نفق وتولید گاز در شکم می شوند. این نوع شکرها عبارتند از مانیتول، مالتیتول، سوربیتول، زایلیتول، ایزومالت، هیدرولیزات نشاسته ی هیدروژنه . اما برخی از محصولات با برچسب بدون شکر واقعاً حاوی شکر نیستند و بروی قند خون شما تأثیری ندارند مانند سوداهای رژیمی و ژله های رژیمی

تهیه ی گزارش از مصرف مواد غذایی

بهتر است از همه ی غذاهایی که روزانه مصرف می کنید و مقدار دقیق آن  گزارشی تهیه کنید این کار به شما درکنترل ونظارت بر مصرف  کربوهیدرات کمک خواهد کرد. همچنین بهتراست یک ابزار دقیق  اندازه گیری مانند فنجان را برای صحت میزان مصرف غذاها درنظر بگیرید.

منبع: www. ucsfhealth.org