1453982340031 222

یک پژوهشگر گیاهان دارویی در خراسان‌جنوبی گفت: از ایام بسیار دور از دانه گیاه بادیان رومی برای درمان نفخ کودکان استفاده می‌شده و مصرف آن با شکر به‌عنوان خلط‌آور در کودکان مصرف دارد و عصاره الکلی آن خلط‌آور خوبی بشمار می‌آید.

به گزارش اترک به نقل از ایسنا، «محسن پویان» با اشاره به مشخصات گیاه‌شناسی بادیان رومی گفت: گیاهی علفی و یکساله که به خانواده چتریان تعلق دارد.

وی با بیان این‌که این گیاه دارای ساقه‌ای راست و منشعب است، افزود: برگ‌های آن تقسیمات فراوان شانه‌ای دارد و گل‌های آن سفید رنگ و با گل آذین چتر مرکب روی شاخه‌ها قرار می‌گیرند.

این پژوهشگر گیاهان دارویی، تصریح کرد: بادیان رومی گیاهی است که از ادوار بسیا قدیم مورد استفاده انسان بوده و هم‌اکنون به‌صورت یک گیاه زراعی دارویی مورد توجه قرار گرفته است.

پویان با اشاره به این‌که در مصارف دارویی از میوه گیاه استفاده می‌شود که پس از برداشت باید دور از نور نگهداری شود، اظهار کرد: در دانه آن اسانس روغنی وجود دارد که شامل آنتول بوده هم‌چنین دارای آلبومین و اسیدهای آلی است.

وی ادامه داد: از دیگر مواد موثر این گیاه کولین انیس آلدهید اسید انیسیک ل.تئولین کومارین و فیتوستول را می‌توان نام برد.

این پژوهشگر گیاهان دارویی، با اشاره به خواص دارویی و درمانی این گیاه، گفت: از ایام بسیار دور از دانه این گیاه برای درمان نفخ کودکان استفاده می‌شده و مصرف آن با شکر به‌عنوان خلط‌آور در کودکان مصرف دارد و عصاره الکلی آن خلط‌آور خوبی بشمار می‌آید.

پویان، با بیان این‌که این گیاه خاصیت ضد تشنج دارد و ترشح شیر در مادران را تحریک می‌کند، خاطرنشان کرد: بادیان رومی ضد باکتری و حشره بوده و ضد نفخ است و مقداری خاصیت مسکن و ضد درد دارد.

وی تصریح کرد: این گیاه برای عطر ساختن داروها، کنسروها، ولیکورها از آن استفاده می‌شود و در استعمال خارجی برای حمام‌های زیبایی نیز در همه نقاط دنیا از آن استفاده می‌شود.

این پژوهشگر گیاهان دارویی، یادآور شد: در کودکان از دم‌کرده گیاه به مقدار 0.5 گرم در یک لیوان آب جوش و روزی 3 بار استفاده می‌شود و میزان مصرف آن در بزرگسالان تا 4 گرم در روز و به‌صورت دم کرده و یا مصرف پودر دانه آن می‌باشد، برای استعمال خارجی از دم‌کرده 100 تا 300 گرم آن در حمام‌های زیبایی استفاده می‌شود.