hejab

بانوان گلستانی در خصوص واقعه کشتار مردم علیه قانون کشف حجاب رضاخانی، خواستار انتشار و توضیح این واقعه در کتابهای درسی و رسانه ها شدند.

به گزارش راه اترک، به گزارش راه اترک، گروه فیلم و رسانه راه اترک به همراه واحد رسانه هیات فدک الزهرا سلام الله علیهای کلاله، به مناسبت سالروز واقعه کشتار مردم مسلمان مشهد توسط رضا خان در روز 21 تیرماه 1314 به سراغ مردم شهر کلاله رفته و از آنها در خصوص این روز و اتفاق روی داده می پرسد.
اکثر شهروندان ضمن بی اطلاعی از این واقعه خواستار کار رسانه ای صدا و سیما و حتی آموزش و پرورش در این خصوص شدند.

فیلم زیر، گفتگوی خبرنگار راه اترک با بانوان کلاله ای در خصوص این روز تاریخی می باشد.

برای دیدن فیلم بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

hejab


 بیست و یکم تیرماه در خاطر مردم ایران یادآور حادثه تلخ و ناگواری است، روزی که در آن دژخیمان حکومت جلاد پهلوی شمار زیادی از مردم مسلمان کشورمان را که به اعتراض علیه فرمان کشف حجاب از سوی رضاشاه مخلوع، در مسجد گوهرشاد مشهد برخاسته بودند به گلوله بستند و عده فراوانی در این هجوم وحشیانه‌‌ی جنود و مزدوران رژیم فاسد طاغوت به فیض شهادت نائل شدند. به همین مناسبت در تقویم کشورمان 21 تیرماه به نام روز حجاب و عفاف نامگذاری شده است.
واقعه مسجد گوهرشاد تجمع مردم مشهد در تیر ماه ۱۳۱۴ در اعتراض به قانون تغییر لباس بود که توسط نیروهای رضاخان سرکوب شد.
باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص این واقعه نوشته است:«علت اصلی این تحصن اعتراض به اجباری شدن کشف حجاب و کلاه شاپو و سیاست‌های تغییر لباس، و حصر آیت الله سید حسین قمی (در پی اعتراض به قوانین تغییر لباس) بود.
در ۲۰ تیرماه، درگیری اولیه در مسجد گوهرشاد باعث کشته شدن ۲۰ نفر شد. پس از آن بر تعداد متحصنین افزوده شد و بین ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر در مسجد گوهرشاد و اطراف آن گرد آمدند.
 فردای آن روز در ۲۱ تیرماه و پس از آنکه تلاش نظامیان برای متفرق کردن جمعیت با مقاومت مردم رو به رو شد، راههای ورود و خروج به مسجد گوهرشاد بسته و دستور شلیک صادر شد.
بدین ترتیب این تحصن به شدت سرکوب و بیش از ۱۶۰۰ نفر کشته شدند. پس از این واقعه روحانیان سرشناس مشهد دستگیر شدند و تبعید شدند و به دستور رضا شاه برخی از روسای ادارات مشهد تغییر کردند.»

انتهای پیام/رضا جامی