شهرستان مرزی مراوه تپه در استان گلستان واقع شده است.

به گزارش راه اترک، در سال 1386، بخش مرزی مراوه تپه از شهرستان کلاله مستقل شده و به شهرستان جدیدی در شرق استان گلستان تبدیل شد.

شهرستان مراوه تپه، در شرقی ترین نقطه استان گلستان واقع است که از لحاظ موقعیت جغرافیایی از طرف شمال به کشور ترکمنستان و از شرق به استان خراسان شمالی و از طرف غرب به بخش داشلی برون شهرستان گنبد و از طرف جنوب به شهرستان کلاله (جنگل گلستان) منتهی می گردد.

مساحت شهرستان حدود 4/3210 کیلومتر مربع بوده و جمعیت آن(طبق سرشماری قبلی می باشد) بالغ بر 55821 نفر که دارای  دو بخش مرکزی مراوه تپه و گلیداغ می باشد.

از اماکن زیارتی این شهرستان می توان به آرامگاه مختومقلی ، آرامگاه ابوالقاسم جرجانی و آرامگاه سید آل خان بابا، آرامگاه امام جعفر صادق (ع) 1و 2 ، آرامگاه سلطان حبی و ... را نام برد.

از اماکن و مناطق تاریخی و گردشگری این شهرستان نیز می توان به مدرسه دینی سید قلیچ ایشان ، غار مردم دره، تپه های تاریخی و افسانه ای قوشه تپه، قلعه صخره ای قیزلر قلعه و ...یاد کرد.

آبشارهای بالی قایه-شارلوق. چشمه ساوه، کوه راصه، رودخانه اترک و از اماکن طبیعی این شهرستان می باشد.

وجود میوه های پسته، انار، انجیر و زرشک وحشی و ... نیز از سرمایه های خدادادی این شهرستان است.

گندم، شالی، آفتاب گردان، زیره و کلزا از استعدادهای کشاورزان این منطقه می باشد.

قالی بافی ترکمن، نمد بافی، گلیم بافی، پوستین دوزی و ابریشم بافی هم  از صنایع دستی مهم این شهرستان می باشد.

هم اکنون در این شهرستان یک شهرک صنعتی وجود دارد که دولت به سرمایه داران برای تاسیس و افتتاح کارخان در این شهرک صنعتی خدمات و حمایتهای خوبی انجام می دهد.

بنیاد علوی نزدیک به یک سال است که در این شهرستان مستقر شده و خدمات خوبی را در حمایت از مردم منطقه برای محرومیت زدایی آنها در حال انجام دارد.

مراوه تپه یکی از قطب های دامداری منطقه نیز است و هر ساله حدود 11 هزار خانوار کرد از عشایر کشور به این منطقه وارد می شوند و نیمی از سال را در این شهرستان سکونت می کنند.

شهرستان مرزی مراوه تپه در استان گلستان واقع شده است.

انتهای پیام/رضا جامی