mibodi

آیت الله میبدی را بدون اغراق مرد اخلاق و وحدت می توان نامید.

به گزارش راه اترک، دی ماه سال گذشته ، استان گلستان یکی از وزنه های علمی و دینی خود را از دست داد.

حضرت آیت الله سید محمد رضا طاهائی میبُدی در سال 1299 هجری شمسی در شهرستان میبد به دنیا می آیند و دست تقدیر ادامه زندگی ایشان را به سرزمین کوه و جنگل و دشت، گلستان زیبا می کشاند.

آیت الله میبدی در سال 1328 هجری شمسی به گرگان می آیند و در همان سال به دعوت مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد رضا مدرس جلینی که یکی از علمای بزرگ گرگان بود به گرگان دعوت می شود.

آیت الله حاج شیخ محمد رضا مدرس جلینی که هم امام جماعت مسجد جامع گرگان برعهده داشتند و هم در مدرسه رضویه تدریس میکردند ایشان را به مدرسه رضویه وارد می کنند.

بعد از فوت آن عالم جلیل القدر، در مدرسه رضویه به تدریس می پردازند.

ایشان بعد از عمری تلاش و مجاهدت در 23 دیماه 1398 بدرود حیات گفتند و در 26 دیماه در امام زاده عبدالله علیه السلام شهر گرگان به خاک سپرده شدند.

به بهانه اولین سالگرد رحلت این عالم جلیل القدر استان گلستان با حجت الاسلام شیخ محمد سارانی از طلبه های حوزه علمیه رضویه که از شاگردان مرحوم آیت الله میبدی بودند، گفتگویی را ترتیب دادیم.

محمد سارانی در خصوص مهمترین ویژگیهای اخلاقی و تربیتی مرحوم آیت الله میبدی گفت: آیت الله میبدی(ره) را به حق هم می توان به اخلاق بسیار عالی ایشان یاد کرد و هم تاکید بسیار زیاد ایشان به برقرار بودن وحدت در استان گلستان به عنوان سرزمین اقوام و مذاهب.

وی ادامه داد: رابطه عالی آیت الله میبدی با اهل سنت از ویژگیهای خاص ایشان بود و به ما طلبه ها که در شهرهای با سکونت اهل سنت زندگی می کردیم مدام تاکید می کردند که حتما باید وحدت را سرلوحه زندگی قرار دهیم .

این شاگرد آیت الله میبدی ادامه داد: حضرت آیت الله میبدی به ما تاکید داشتند که اگر قرار است برای شهرهایتان سخنران ببرید، کسی را انتخاب کنید که تفرقه انگیزاننده صحبت نکند ، این شیوه عملکرد آیت الله میبدی از روی ظاهر نبود و به عمل خود به طور قلبی کار می کردند و همین نگاه خالصانه در خصوص زندگی با برادران اهل سنت باعث شده بود که اهل سنت نیز به ایشان ارادت خاصی داشته باشند و ما این را در زمان مناسبتهای مختلف می دیدیم که علمای اهل سنت به دفتر ایشان می آمدند و احترام می گذاشتند می فهمیدیم که ایشان آنچه می گفتند، دلی بوده است نه ظاهری.
یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.
آیت الله میبدی در سال 1299 به نا به شرح زندگی که به قلم خودشان نوشته شده در استان یزد و شهرستان میبد به دنیا آمدند و در سال 1398 در شهرستان گرگان بدرود حیات گفته و
در امام زاده عبدالله علیه السلام این شهر به خاک سپرده شدند.

انتهای پیام/رضا جامی