میهمانی 550 هزار زائر کشوری بر سر سفره رضوی - پایگاه خبری تحلیلی اترک

آرشیو

روز : ماه : سال :

mojarad1

مدیریت امور زائرین آستان قدس رضوی گفت: در 18 ماه گذشته تا امروز بیش از 550 هزار نفر زائر به مشهد آمدند و از خدمات آستان قدس(در قالب طرح زیارت اولی و محرومین) بهره برده اند.

به گزارش راه اترک، مسعود مجردی، مدیریت امور زائران آستان قدس رضوی در یک گفتگوی خبری با خبرنگار راه اترک در خصوص هدف از برگزاری سفرهای معنوی زیارت اولی و اینکه آیا این طرح مسبوق به سابقه هم بوده و یا یک طرح جدید است، گفت:

در دور جدید مدیریت آستان قدس رضوی، با آمدن آقای رئیسی، طرح زیارت اولیها از اولین اقداماتی بود که پیشنهاد شد تقویت بشود. البته این طرح از قبل از حضور ایشان هم انجام می شد ولی نه به این شکل سازمان دهی شده
بلکه روال آن بود که محرومین که اطراف حرم هستند، آستان قدس جمع آوری می کرد و در حد 24 ساعت تا زمان وسیله برگشت به شهر، خدمات میداد.
مجردی ادامه داد: با آمدن آیت الله رئیسی، و برگزاری نشست کارشناسی، مقرر شد، کلیه زائرین که به مشهد نیامدند را ما دعوت کنیم، یعنی ما خودمان مدعوین را دعوت می کنیم تا میهمان امام رضا باشند.

مسعود مجردی در خصوص علت شکل گیری این  طرح به این شکل هم گفت: علت اینکه این امر از اولین اقدامات آیت الله رئیسی بود، پیام 7 گانه حضرت آقا به  تولیت جدید آستان قدس رضوی بود که 4 بند آن توجه به محرومین، مستضعفین، مستمندان و نیازمندان بود.

وی افزود: بر این  اساس، بلافاصله یک معاون جدید در آستان به نام معاونت امداد و مستضعفین آستان قدس رضوی ایجاد شد که قسمت جذب زائرین آن زیر نظر معاونت زائرین صورت می گیرد.

مدیریت امور زائران آستان قدس رضوی در خصوص تعداد زائرینی که تا کنون از این طرح بهره مند شده اند هم گفت: در 18 ماه گذشته تا امروز بیش از 550 هزار نفر زائر به مشهد آمدند و از خدمات آستان قدس(در قالب طرح زیارت اولی و محرومین) بهره برده اند.

mojarad1

مسعود مجردی در خصوص اطلاق برگزاری این کاروانهای زیارتی تحت عنوان  زیارت اولی هم گفت: این طرح در ابتدا تحت همین نام بود ولی نام این طرح را مجوز گرفتیم و تحت عنوان زیارت اولیها و کسانی که از به نا به دلایلی مانند: مشکلات مالی،فرهنگی ، جسمی  و ... نتوانسته اند به مدت طولانی به  زیارت  بیایند، تغییر دادیم.

وی در خصوص ادامه دار بودن این طرح یا موقتی بودن آن نیز گفت: با توجه به این که نظر تولیت  آستان بر حذف دیوار بین آستانه و مردم است، شاید شکل حرکت اعزام ها عوض شود ولی اصل حرکت ادامه پیدا خواهد کرد.

مجردی در خصوص برنامه های آستان قدس برای زمان برگشت زائرین هم گفت: اگرچه فعلا ارتباط آستان مرکزی با زوار اعزامی قطع می شود ولی نمایندگیهای تمام استانهای ما می توانند برای این ارتباط مستمر برنامه ریزی کنند که در استان گلستان با توجه به وجود یک مدیر فرهنگی، این امر می تواند موفق تر عمل کند.

مسعودی مجردی در خصوص مبلغ دریافتی از زوار هم گفت: ما فعلا فقط مجوز اسکان و تغذیه را داریم که شامل 9 وعده غذا که یک وعده آن در میهمان سرای حرم است به همراه مکان اسکان می شود.

وی افزود: البته برخی از ارگانها مانند:کمیته امداد که یک قرار داد 60 هزار نفری امضاء کرده است و بسیج هم که در قالب تفاهم نامه امضاء شده و استفاده از خیرین نسبت به اعزام زائرین به مشهد اقدام می کنند.

مدیریت امور زائران آستان قدس رضوی در پایان گفت: ان شاء الله با ورود علما ما شاهد موضوع وقف در نقل و وقف در ازدواج هم باشیم که مردم به خصوص اقشار کم درآمد از خدمات بهتری بهره مند شوند.

انتهای پیام/جامی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید